EKKMi 16. hooaeg avaneb 13. aprillil

EKKMi 16. hooaeg toob tugevad isikunäitused ja värske annuse rahvusvahelisust, mida viivad ellu uuendatud meeskond nii muuseumis kui ka baaris.

EKKMi laiendatud kollektiiv 16. hooajal. Alt vasakult paremale: Johannes Valdma, Jonathan Peterson ja Mihkel Matkevicius (EKKMbaar), Evelyn Raudsepp, Kadi Kesküla, Maria Helen Känd. Ülevalt vasakult paremale: Johannes Säre, Maria Muuk, Anita Kodanik, Aaro Veiderpass. Foto: Kristina Õllek

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) 16. hooajal täitub maja foto- ja videokunsti ning tehnoloogiliselt ambitsioonikate projektidega. Hooaja avab 13. aprillil läti-eesti kunstniku Diana Tamane esimene isikunäitus Tallinnas „Puudutuse tüpoloogia” (avatud kuni 5.06), kus Tamane loob EKKMi kolmekorruselist planeeringut arvestades enda kolme varasema põlvkonna esiemasid käsitleva tundliku mõtiskluse. Teoste kaudu moodustub nii kunstniku perekonna koondportree. Näituse kuraator on Peeter Talvistu.

Rahvusvahelise laengu toob EKKMi Evelyn Raudsepa kokkukutsutud näituseprojekt Valitud hitid(18.06 – 7.08). Projekti raames valivad kuus Eesti kaasaegse kunsti kuraatorit näitusele isikliku subjektiivse lemmikteose, mida nad enim igatsevad taaskogeda või mis nende arvates on oluline antud ajahetkes. Osalevad kuraatorid: Maria Arusoo, Marten Esko, Maria Helen Känd, Triin Metsla, Siim Preiman, Maria-Kristiina Soomre.

Augusti lõpus täitub muuseum Taavi Suisalu tehnoloogiast ja digisuhtlusest tõukuvate installatsioonidega kunstniku isikunäitusel „Tähelepanufiguurid” (27.08 – 16.10). Suisalu, kes on varem lindistanud vulkaane ja mahakantud satelliite, komponeerinud heliteoseid muruniidukitele, sidunud bioloogilisi ja digitaalseid ökosüsteeme, keskendub selles projektis inimese enesekuvandi muutumisele, mis on mõjutatud tehnoloogiate arengutest.

Aasta lõpus võtab näitusesaalid üle legendaarne EKKMi asutajaliige Marco Laimre koos sõpradest kunstnikega. 28. oktoobril avaneva rühmanäituse märksõnad on tehistegelikkus, postapokalüptilised digitaalmängud ja düstoopiad.

Muuseumi uuendusmeelsele vaimule omaselt toob hooaeg kaasa ka muutusi institutsioonis endas. Püsivalt on EKKMi meeskonnaga liitunud uus kuraator-projektijuht Maria Helen Känd. Värskenduskuuri on läbinud EKKMi koduleht (WWW Stuudio) ja visuaalne identiteet, mille on loonud Indrek Sirkel ja Ott Kagovere. Selle identiteedi raames alustab loomingulist tööd EKKMi esimene hooajaline graafiline disainer Aaro Veiderpass.

Sel aastal jätkuvad EKKMis regulaarsed kolmekeelsed giidituurid (est, eng, rus), muud publikuprogrammide sündmused ja kunstikool, mis kuulutatakse välja koos vastavate näituste infoga. Plaanis on korraldada ka ukrainakeelseid tuure, mida viib läbi haridusprogrammide koordinaator Anita Kodanik.

Kohvikualal lükkavad endise Kultuuriklubi Kelm tegijad käima EKKMi baari, mida saab külastada ka pärast näituse sulgemist. Juba teist aastat järjest on EKKMi hoov avatud naabruskonnale ja linlastele, kus võib ööpäevaringselt näha teoseid EKKMi kollektsioonist, baari lahtiolekul külastada terrassiala ning toimib kogukonnaaed EKKMi uue hooajalise peaaedniku Maria Muugi hoolsa silma all. Muuseumi katuse all jätkab tegutsemist kohalikku ja rahvusvahelist kunstialast uudiskirjandust vahendav Lugemiku raamatupood.

EKKM on näituste ajal avatud teisipäevast pühapäevani kell 12:00–19:00 ning meie külastamine on publikule jätkuvalt tasuta.

EKKMi baar on avatud ka näitustevahetuse perioodil, teisipäevast pühapäevani keskpäevast hilisõhtuni.

Et hoida end jooksvalt kursis meie tegevusega soovitame jälgida EKKMi Facebooki lehte ja Instagrami või liituda EKKMi meililistiga meie kodulehel.

EKKMi tegevust 2022. aastal toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Tallinna linn.

EKKMi tegevustoetuseks saavad annetada kõik soovijad: Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum MTÜ, EE507700771005906564