EKKM avab 5. aprillil näitusehooaja: Satterwhite’ist Semperini, Mexico Cityst Tromsøni

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) pikendab 18. hooajal näituste kestvusperioodi ning toob senise nelja suurnäituse asemel välja kolm eripalgelist projekti. Ajal, mil globaalsed kriisid tõstavad hinnataset pea igas eluvaldkonnas ning samas on jätkuvalt tahe töötada selle nimel, et kunstnike töötasud vastaksid neile muutustele, on EKKM otsustanud vähendada oma näituste arvu. Selle taga on ka soov jätkata rahvusvaheliselt kõneka ja kõrgetasemelise näituseprogrammiga muuseumi kõigil kolmel korrusel ning EKKMile omaselt toetada uute teoste produktsiooni ja näitusemaja-spetsiifilisi erilahendusi.

EKKM avab hooaja 5. aprillil rahvusvahelise grupinäitusega „Päästik“ („Trigger“), mis on muuseumi kuraatorite Evelyn Raudsepa ja Maria Helen Kändi esimene ühisprojekt. Näituse idee sündis omas ajas reaktsioonina olukorrale, kus oleme pidevalt tunnistajateks poliitiliste kriiside pingelisele kaosele. Samuti sellest lähtuvast vajadusest emotsionaalse ventileerimise järele metafoorsete ja poeetiliste vahenditega. „Päästik“ hõlmab jõuliselt kehalisi videoteoseid, tööstuslikust energiast laetud kohaspetsiifilist heliinstallatsiooni, õrn-teravaid kineetilisi skulptuure, digitaal-sünteetilisi maale ning moe- ja ehtekunsti traditsioonist välja murdvaid objekte. „Päästik“ ei püüa pakkuda leevendust niigi katkisele psüühikale saatuslikul ajastul, vaid kutsub kohtuma toore, intensiivse ja transformatiivsega. Osalevad kunstnikud: Adrian Kiss, Bárbara Sánchez-Kane, Cevdet Erek, Darja Popolitova, Hanna Antonsson, Jacolby Satterwhite, (LA)HORDE, Mihkel Maripuu ja Oona Doherty.

Teises projektis „Sügaval soos – eoste teke“ („Down in the Bog – Sporulation“) sukeldub Eesti juurtega Norra kuraator Karolin Tampere koos kunstnike, muusikute ja teadlastega turbaalade ökosüsteemidesse. 14. juunil avanev näitus on peatükk Tampere kolmeosalisest projektist „Sügaval soos – mõeldes koos turbaaladega“, milles mõtestatakse kultuurilisi, ajaloolisi ja kaasaegseid muutusi Põhja-Norra / Sàpmi, Eesti ja teiste valitud piirkondade turbaaladel. Kaasa saab mõelda nii näitusel kui ka töötubades, kontsertidel ja loodusringkäikudel. Need tegevused võimaldavad mitmeaistingulist kogemust, kus heli, puudutus ja lõhn muutuvad keskseteks elamusi ning teadmisi kandvateks meediumideks. Osalevad: Eike Eplik, Ensayos, Fabian Lanzmaier, Geir Tore Holm, Hilde Hauan Johnsen, Ingrid Kristiansen Bjørnaali, Kristina Norman, Magnus Skei Holmen, Maria Simmons, Søssa Jørgensen, Piret Pungas Kohv / Eestimaa Looduse Fond ning Randi Nygård jt.

Hooaja lõpetab isikunäitusega tänaseks rohkem stsenograafi ja lavastajana tuntud, kuid 1990. ja 2000. aastatel installatsiooni- ja videokunstnikuna rahvusvaheliselt tunnustust pälvinud Ene-Liis Semper. Semperi viimane isikunäitus toimus Kumu kunstimuuseumis 2011. aastal. 20. septembril avataval näitusel loob Semper EKKMi uute teostega keskkonna, kus segunevad eri distsipliinid.

EKKM on sel hooajal alustamas uut performance’i- ja etenduskunstiprogrammi, mis ühelt poolt resoneerib näitustega, kuid võib ilmneda ka iseseisvate, vajadusele vastavate mitte-seriaalsete kunstisündmustena. Programmi eesmärk on toetada nii visuaal- kui etenduskunstnike järjest sagenevat valdkondadeülest loomingut ning nende koostööd; samuti erinevate erialade publiku kohtumist. Programmi avalöögina etendub 13. mail EKKMi hooaja avanäituse raames iiri koreograafi Oona Doherty tantsulavastus „Hope Hunt“. Lavastus etendub koostöös Tallinna Kultuurikatlaga sealses katelde saalis.

EKKMi 2024. aasta muuseumi ja näituste visuaale kujundab selle hooaja graafiline disainer Laura Merendi ning uue kuraator-projektijuhina alustab tööd Brigit Arop. Näitusekülastajate vastuvõtu juhtimise võtab üle Laura De Jaeger ning EKKMi muusikaürituste võõrustaja rollis jätkab Mark Alexander Ummelas.

EKKMi laiendatud kollektiiv 2024. aastal. Vasakult ülevalt: Laura Merendi, Anita Kodanik, Heimar Veske, Katariina Kesküla, Johannes Luik, Laura De Jaeger, Jake Shepherd, Brigit Arop, Anete Lomp, Maria Helen Känd. Istuvad: Kadi Kesküla, Evelyn Raudsepp, Mark Alexander Ummelas, Martin Kirsiste (puudub pildilt). Eksponeeritud osa Erik Hõimu teosest „Mõned asjad on sinu, igavesti“. Foto: Mark Raidpere

Jätkuvad EKKMi publiku- ja haridusprogrammid, mis lisaks traditsioonilistele mitmekeelsetele näitusetuuridele taotlevad kõlapinda ka laiemalt kaasaegse kultuuriga seotud küsimustele erinevate ürituste, performance’ite, aktsioonide ja töötubade kaudu.

EKKM on 2024. aasta hooajal avatud kolmapäevast pühapäevani kell 12.00–19.00 ning meie külastamine on publikule jätkuvalt tasuta.

EKKMi tegevust 2024. aastal toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Tallinna linn. EKKMi saavad toetada kõik soovijad: Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum MTÜ, EE507700771005906564.