Sügaval soos – eoste teke

Kunstnikud

Kuraator

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) avab 14. juunil rahvusvahelise grupinäituse „Sügaval soos – eoste teke“ (Down in the Bog – Sporulation), milles osalevad kunstnikud, disainerid ja loodusteadlased ärgitavad mõtlema koos soodega. Näitust kureerib Eesti juurtega Norra kuraator Karolin Tampere.

EKKMi 2024. aasta hooaja teine projekt toob kokku eri distsipliinide esindajad, kes mõtestavad kultuurilisi, ajaloolisi ja kaasaegseid muutusi Põhja-Norra / Sàpmi, Eesti ja teiste valitud piirkondade soodes. Kogeda saab rahvusvahelise nomaadliku feministliku uurimisrühma Ensayos teost, milles kohtuvad lõhnad, helid ja objektid ning mille põhiteemad on väljasuremise ärahoidmine, liikidevahelised dialoogid ja mälu. Kunstnik Hilde Hauan Johnson esitleb mastaapset tekstiiliteost, mis on värvitud Sàpmi äärealadelt korjatud taimedega. Ingrid Bjørnaali, Maria Simmonsi ja Fabian Lanzmaieri poolt ühisteosena valminud video jaoks salvestasid kunstnikud mitmesuguste seadmete abil rabasid, lõid nendest 3D-mudeleid ja lasid end inspireerida tekkinud tehnilistel tõrgetel, mis nende silmis väljendab rabadele iseäralikku eripära. Kristina Normani teos, mida eksponeeriti esmakordselt 59. Veneetsia biennaalil Eesti paviljonis, visualiseerib kapitalistlikku janu turba kaevandamise järele ning rõhutab Eesti rabade seoseid globaalse orhideeturuga. Norra kunstnikud Geir Tore Holm ja Søssa Jørgensen on uurinud saami põhjapõdrakasvatajaid Setesdali aladel Lõuna-Norras ning vormistanud need teadmised audiovisuaalseks teoseks, mis põimib videokaadreid Hardangeri viiuli ja joigi ehk saamide traditsioonilise laululiigi kompositsiooniga. Spetsiaalselt näituse jaoks valminud uusi teoseid esitlevad eesti kunstnik Eike Eplik ja Søssa Jørgensen. Näituse osana toimub avamisel Geir Tore Holmi luuleslämm-performance.

Lisaks on kuraator Karolin Tampere näitusega algatanud koostöö kultuurigeograafi Piret Pungas-Kohvi ja Eestimaa Looduse Fondiga, mille raames valmib Eesti soode ajalugu ja retseptsiooni käsitlev arhiiviteos; väljapaneku kohaspetsiifilise disaini on loonud kunstnik Caitlin Franzmann ning see sisaldab katkendit Magnus Skei Holmeni uuest videoteosest. Inspireerituna Villu Järmuti ja Enn Kärmase 1980. aastatel tehtud aktivistlikest plakatitest on Tampere kannustanud kolme disainerit – Brit Pavelsoni, Else Lagerspetzi ja Jaan Evartit – kujundama uusi Eesti soode kaitse eest kõnelevaid plakateid.

Karolin Tampere on kunstnik ja kuraator, kes sündis Eestis ning elab hetkel Sápmis/Põhja-Norras ja Romsas/Tromsøs. Ta osaleb koos Søssa Jørgenseni and Geir Tore Holmiga Ensayose pikaajalistes ja kohaspetsiifilistes ühisalgatustes ja projektis „Sørfinnset skole/the nord land“. Hetkel teeb ta oma doktoritööd, mille lähtepunktiks on soodele keskenduv emotsionaalne geograafia. Tampere loob kohtumisruume, kus jagatakse distsipliinideüleseid teadmisi soode ökosüsteemide taastamise ja säilitamise teemadel. Tema uurimistöö ja loomingu teine suund on helimaastikud, kuulamine ja muusika.

Käesolev näitus on osa tema käimasolevast praktikapõhisest uurimistööst Tromsø Kunstiakadeemias, Norra Arktikaülikoolis ja Bergeni Ülikooli vabade kunstide teaduskonnas. Tampere kuulub Norra Arktikaülikooli humanitaar-, sotsiaal- ja haridusteaduskonna uurimisrühma Worlding Northern Art (WONA).

Näitust toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, OCA Office for Contemporary Art Norway, Põhjamaade kultuuri mobiilsusprogramm, British Council, AkzoNobel, UiT – The Arctic University of Norway, Tromsø Kunstforening/Romssa Dáiddasiida (TKF), Nordic Hotel Forum, Norra Välisministeerium ja Norwegian Crafts.

Näituse oluliseks osaks on sellega kaasnev publikuprogramm, mis laiendab näitusel käsitletud teemasid mitmesuguste sisuliste sündmuste kaudu. Kaasa saab mõelda töötubades ja loodusringkäikudel. Need tegevused võimaldavad mitmeaistingulist kogemust, kus heli, puudutus ja lõhn muutuvad keskseteks elamusi ning teadmisi kandvateks meediumideks. Juba näituse avanädalavahetusel laupäeval, 15 juunil kl 17.00 toimub muuseumis kunstnik Simon Daniel Tegnander Wenzeli juhendamisel lõhnade töötuba. Ta tutvustab enda lõhnateoste abil, kuidas treenida haistmismeelt ümbritseva keskkonna äratundmiseks. Wenzel keskendub geosmiinile ja sellele, et keha saab „õnnehormooni“ eritama panna ka vihma, bakterite, mulla ja niiskuse lõhnade abil.

Näituse avamine,

Ajakava

Inglise keeles

Kuraatorituur näitusel osalevate kunstnikega,

Inglise keeles, Simon Daniel Tegnander Wenzeliga

Lõhna töötuba,

Rohkem infot

Peresõbralikud tuurid

Muuseumipühapäev,

Piret Pungas-Kohviga

Rabamatk Pääsküla rabasse,

Hilde Hauan Johnseniga

Kanga värvimise töötuba,

Kanga värvimise töötuba,