EKKM

EKKM (Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum) on isetekkeline kaasaegsele kunstile pühendunud asutus, mis toimib eelkõige avaliku mittetulundusliku näitusemajana ning varjamatult isemoodi kunstimuuseumina. See on ebatavaline idee kaasaegse kunsti muuseumist, mille eesmärgiks on näidata, koguda, luua ning võimaldada kaasaegset kunsti, püüdes samal ajal nii mõtestada kui nihestada kultuuri- ja kunstivälja juurdunud toimemehhanisme, rusikareegleid ja näituste tegemise meetodeid.

Oma mentaliteedilt paigutub EKKM kusagile ametlike riiklike kunstiinstitutsioonide ja artist-run-do-it-yourself projektiruumide kaudu piiritletud avarasse vahealasse. Ka oma identiteedilt on EKKM püsinud pigem ajas paindliku ja muutlikuna, kohanedes jooksvate ootamatuste ning ilmsete paratamatustega vastavalt vajadusele – alustades kas punk- või poolskvottmuuseumina, toimides kohati nii eksperimentaalse galerii kui klassikalisema kunsthallena, kuni jõudes sinna kus parasjagu ollakse. Edukalt on hoidutud tarbetult piiritlevast või vähegi definitiivsest enesemääratlemisest.

EKKM algatati noorema põlvkonna kunstnike, kuraatorite ja kunstitudengite iseinstitutsionaliseerumise vahendina; asutusena, mis põimis enese kaudu tervikuks kaks sel hetkel jõude seisnud asja – nimi „Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum“ ja räämas kolmekorruseline tööstushoone Tallinna vanalinna vahetus läheduses. 2007. aastast alates on EKKM produtseerinud hooaegade kaupa eripalgelisi näitusi, sündmusi ja kunstiprojekte ning on kogunud, populariseerinud ja aidanud kujundada kaasaegset kunsti. 2021. aasta lõpu seisuga on EKKM seni korraldanud 76 erinevat näitust, 42 erineva kuraatori ja 431 erineva kunstnikuga.

Pilet: Sissepääs EKKMi näitustele on senini põhimõtteliselt tasuta. EKKM hoiab end seeläbi osana ühiskondlikust mitte-kommertsiaalsest avalikust ruumist ning hoidub ühtlasi näitusepublikuga kliendisuhtesse astumisest ja sellest tulenevast ootuste täitmise kohustusest.

Hooaeg: EKKM ei ole aastaringselt avatud, vaid toimib hooajalise avaliku näitusemajana varakevadest varatalveni – üldjuhul märtsi lõpust või aprilli algusest detsembri keskpaigani. Esialgu puhtalt hoone üldisest kesisest seisukorrast ja küttesüsteemide ning soojustuse puudumisest tulenenud tegevusrütm on kujunenud üheks EKKMi peamiseks omapäraks. Olgugi, et ruumide klimaatilised tingimused on aastatega märkimisväärselt paranenud, ei ole need piisavad aastaringseks näitusetegevuseks. Hooajaline avalik näitusetegevus võimaldab EKKMil võtta realistlikku maksimumi nii oma näitusemajast kui selle ümbrusest ning hoida aastaringselt töös väikese kollektiiviga suure asutuse telgitaguseid.

EKKMbaar

EKKMbaari veavad kunagisest Kultuuriklubi Kelmist tuntud Johannes Valdma, Jonathan Peterson ja Mihkel Matkevicius. Lisaks kokteilile ja grillile on oodata ka pidusid ja kultuuriõhtuid, täpsem info EKKMbaari Facebooki ja Instagrami kontodel.

Raamatupood

2013. aastal EKKMi hoovil uksed avanud Lugemiku raamatupood kolis 2021. aasta hooajal EKKMi siseruumidesse. Poest saab soetada kohalikku ja rahvusvahelist kunstialast uudiskirjandust ning ka EKKMi tegevust ja maja renoveerimist toetavaid meeneid – T-särke, põllesid, jms.

Aed

EKKMi aed tähistab 2022. aastal oma kolmandat hooaega väliköögi väljaehitamise ja kogukondi ühendava avaliku programmiga. Kui soovid end panna kirja aiahuviliste kogukonna liikmena, anna endast teada aed@ekkm.ee! Peaaednik 2022. aastal on Maria Muuk.

Lisaks on muuseumi hoovis avaliku linnaruumi osana kunsti- ja skulptuuriaed, kus on eksponeeritud EKKMi kollektsiooni kuuluvaid teoseid.

2022. aasta kevadel kunstnik Gisèle Gononi Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi kogukonnaaeda rajatav projekt “Vastuvilja/Against the Grain” teeb linnaelanikule nähtavaks põllumajandusliku teraviljatootmise mastaabid ja iseärasused kohalikus ja globaalses plaanis. Põllumajandusliku kunstiteosena toimiv kontseptuaalne teraviljaaed, mille eest hoolitsevad terve hooaja jooksul muuseumi kogukonnaaednikud, juhib tähelepanu teraviljatootmise erinevatele aspektidele, tõstatades küsimusi haritava maa ligipääsetavuse, viljasortide päritolu, tõuaretuse ja turukonkurentsi ning töötlemismehhanismide kohta. “Against the Grain” sünnib ja areneb koostöös kohalike väike-mahetootjate ning keskkonnahoidjatega ning sillutab teed põllumajanduse, kunstimaailma ja laiema publiku vahele.

Projekti toetavad Eesti Kultuurkapital ja Goethe Instituut.

Vastuvilja, Gisèle Gonon, 2022-
Nisu, rukki, kaera ja odra seemned on pärit Hiiumaalt (Eesti), Châteaudouble’st (Prantsusmaa) ja Klaipėdast (Leedu).

Kunstikool

Sel aastal jätkuvad EKKMis regulaarsed kolmekeelsed giidituurid (eesti, inglise ja vene keeles) ja muud publikuprogrammide sündmused, mis kuulutatakse välja koos vastavate näituste infoga. Tegutsemist jätkab ka EKKMi kunstikool, mis pakub iga näitusega kaasnevaid haridusprogramme kooliealiste noorte gruppidele.

Olukorrast lähtudes on plaanis korraldada ka ukrainakeelseid tuure, mida viib läbi haridusprogrammide koordinaator Anita Kodanik.

Kontakt

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum
Kursi 5, Tallinn 10415

SISSEPÄÄS TASUTA!
Avatud aprillist detsembrini
T–P 12:00–19:00
Lähtuge näituste kuupäevadest!

info@ekkm.ee / +372 53305449′

Liitu EKKMi uudiskirjaga SIIN.

EKKMi toetavad:
Eesti Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital

Toeta EKKMi:
Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum MTÜ
EE507700771005906564
Registrikood: 80298189

Saaliplaanid

I korrus
II korrus
III korrus

EKKM lähtub oma tegevustes vabaühenduste eetikakoodeksist.
EKKMi põhikiri
EKKMi 2020. a majandusaruanne
EKKMi 2019. a majandusaruanne