EKKMi performance-õhtul etendub maailmakuulsa iiri koreograafi Oona Doherty lavastus „Lootusejaht“

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) on alustamas uut performance’i- ja etenduskunstiprogrammi, mis on osa muuseumi põhiprogrammist. Avalöögina etendub koostöös Tallinna Kultuurikatlaga 13. mail kl 20.00 näituse „Päästik” raames maineka iiri koreograafi Oona Doherty lavastus „Lootusejaht ja ülestõusmine Laatsaruseks”. Etendusele eelneb etenduskunstnik Maria Metsalu performance näitusel esindatud Bárbara Sánches-Kane’i kantava skulptuuriga.

2016. aastal loodud ja tänaseni üle maailma tuuritav „Lootusejaht” paigutub füüsilise ja sotsiaalse teatri ning tantsu piirimaile. Lavastus on loodud ühele naisetendajale ning püüab dekonstrueerida enamasti halvustatud, harva sümpaatset Euroopa valge töölisklassi mehe kujundit. Maskuliinsus, testosteroon, sotsiaalne klass ja kuuluvus, jalka-truudus, religioon ja vägivaldsus – Põhja-Iiri ossi-identiteedi osiseid kehastatakse ülimalt nüansirikka koreograafiaga, vaheldumisi helluse, nostalgia ja kaastundega. Doherty koreograafia vaatleb sünnijärgse klassi ja soolise kuuluvuse kompleksseid kihte, tuues esile universaalse vajaduse eneseusu ja armastuse järele.

Oona Doherty (1986) on Põhja-Iirimaal tegutsev tantsukunstnik. Doherty teoseid on etendatud üle maailma juba pea kümme aastat. 2017. aastal nimetati ta Irish Times’is kümne iiri olulisema kunstniku hulka. 2021. aastal pälvis ta Hõbe Lõvi auhinna Veneetsia Tantsubiennaalil ning käesoleval aastal oli ta CHANEL Next Prize’i kümne võitja hulgas oma eesrindliku loomingu eest kaasaegse tantsu valdkonnas, auhinnafond on 100 000€.

Performance-õhtu kava:
18.00 kuraatorituur näitusel „Päästik”
18.45–19.45 Bárbara Sánches-Kane’i teose performatiivne aktiveerimine etenduskunstnik Maria Metsaluga
20.00 Oona Doherty lavastus „Lootusejaht ja ülestõusmine Laatsaruseks”
21.00 etendusõhtu tähistamine EKKMi hoovis.
Muuseum ja baar on 13. mail avatud 16.00-23.00.