EKKMi näitus „Sügaval soos – eoste teke“ sukeldub soode ökosüsteemidesse

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) avab 14. juunil rahvusvahelise grupinäituse „Sügaval soos – eoste teke“ (Down in the Bog – Sporulation), milles osalevad kunstnikud, disainerid ja loodusteadlased ärgitavad mõtlema koos soodega. Näitust kureerib Eesti juurtega Norra kuraator Karolin Tampere.

EKKMi 2024. aasta hooaja teine projekt toob kokku eri distsipliinide esindajad, kes mõtestavad kultuurilisi, ajaloolisi ja kaasaegseid muutusi Põhja-Norra / Sàpmi, Eesti ja teiste valitud piirkondade soodes. Kogeda saab rahvusvahelise nomaadliku feministliku uurimisrühma Ensayos teost, milles kohtuvad lõhnad, helid ja objektid ning mille põhiteemad on väljasuremise ärahoidmine, liikidevahelised dialoogid ja mälu. Kunstnik Hilde Hauan Johnson esitleb mastaapset tekstiiliteost, mis on värvitud Sàpmi äärealadelt korjatud taimedega. Ingrid Bjørnaali, Maria Simmonsi ja Fabian Lanzmaieri poolt ühisteosena valminud video jaoks salvestasid kunstnikud mitmesuguste seadmete abil rabasid, lõid nendest 3D-mudeleid ja lasid end inspireerida tekkinud tehnilistel tõrgetel, mis nende silmis väljendab rabadele iseäralikku eripära. Kristina Normani teos, mida eksponeeriti esmakordselt 59. Veneetsia biennaalil Eesti paviljonis, visualiseerib kapitalistlikku janu turba kaevandamise järele ning rõhutab Eesti rabade seoseid globaalse orhideeturuga. Norra kunstnikud Geir Tore Holm ja Søssa Jørgensen on uurinud saami põhjapõdrakasvatajaid Setesdali aladel Lõuna-Norras ning vormistanud need teadmised audiovisuaalseks teoseks, mis põimib videokaadreid Hardangeri viiuli ja joigi ehk saamide traditsioonilise laululiigi kompositsiooniga. Spetsiaalselt näituse jaoks valminud uusi teoseid esitlevad eesti kunstnik Eike Eplik ja Søssa Jørgensen. Näituse osana toimub avamisel Geir Tore Holmi luuleslämm-performance.

Lisaks on kuraator Karolin Tampere näitusega algatanud koostöö kultuurigeograafi Piret Pungas-Kohvi ja Eestimaa Looduse Fondiga, mille raames valmib Eesti soode ajalugu ja retseptsiooni käsitlev arhiiviteos; väljapaneku kohaspetsiifilise disaini on loonud kunstnik Caitlin Franzmann ning see sisaldab katkendit Magnus Skei Holmeni uuest videoteosest. Inspireerituna Villu Järmuti ja Enn Kärmase 1980. aastatel tehtud aktivistlikest plakatitest on Tampere kannustanud kolme disainerit – Brit Pavelsoni, Else Lagerspetzi ja Jaan Evartit – kujundama uusi Eesti soode kaitse eest kõnelevaid plakateid.

Näituse oluliseks osaks on sellega kaasnev publikuprogramm, mis laiendab näitusel käsitletud teemasid mitmesuguste sisuliste sündmuste kaudu. Kaasa saab mõelda töötubades ja loodusringkäikudel. Need tegevused võimaldavad mitmeaistingulist kogemust, kus heli, puudutus ja lõhn muutuvad keskseteks elamusi ning teadmisi kandvateks meediumideks. Juba näituse avanädalavahetusel 15. juunil kl 17.00 toimub muuseumis kunstnik Simon Daniel Tegnander Wenzeli juhendamisel lõhnade töötuba. Ta tutvustab enda lõhnateoste abil, kuidas treenida haistmismeelt ümbritseva keskkonna äratundmiseks. Wenzel keskendub geosmiinile ja sellele, et keha saab „õnnehormooni“ eritama panna ka vihma, bakterite, mulla ja niiskuse lõhnade abil.

Näituse avamisel saab osa Ensayose uurimisrühma rabalõhnade esitlusest ja toimub kunstnik Geir Tore Holmi performance. Avapeol mängivad muusikat Põhja-Norras tegutseva Kabelvogue kollektiivi DJd Sanj ja Muggen koos erikülalise DJ Ellen Venega.

Avamise ajakava 14. juunil (näitus avatud kl 22.00ni):
17.00 Näitusetuur koos osalevate kunstnike ja kuraatoriga (inglise keeles)
18.30 Avakõned
19.00 Kabelvogue DJd: Sanj B2B Muggen koos erikülalise Ellen Venega (kl 23.00ni)
19.30 Geir Tore Holmi performance „Šuo, suu, soo”

Näitus „Sügaval soos – eoste teke” on avatud K–P (12.00–19.00) kuni 1. septembrini 2024. 14. juunil avanev näitus on peatükk Tampere kolmeosalisest projektist „Sügaval soos – mõeldes koos turbaaladega“.

Näitust toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, OCA Office for Contemporary Art Norway, Põhjamaade kultuuri mobiilsusprogramm, British Council, AkzoNobel, UiT – The Arctic University of Norway, Tromsø Kunstforening/Romssa Dáiddasiida (TKF), Nordic Hotel Forum, Norra Välisministeerium ja Norwegian Crafts.