EKKMi hooaja avanäitus „Päästik” kutsub kohtuma toore ja intensiivsega

EKKM avab 5. aprillil hooaja rahvusvahelise grupinäitusega „Päästik” (Trigger), mis on muuseumi kuraatorite Evelyn Raudsepa ja Maria Helen Kändi esimene ühisprojekt. Näitusel osalevad üheksa kunstnikku Eestist, USAst, Mehhikost, Prantsusmaalt ja mujalt.

Näitus sündis omas ajas reaktsioonina olukorrale, kus oleme tunnistajateks poliitiliste kriiside kaosele ja kõrgepingele. Globaalne ühine inforuum ja kurnav uudistetulv on viinud meid emotsionaalse üleküllastumiseni. Lisaks teraapiale ja enesehoolele tingib see vajaduse adrenaliini valla päästmiseks ja kehaliseks raputamiseks.

Kuraatorite soov oli leida väljendusviise, mis sarnaselt muusika, tantsu või etenduskunstiga pakuks intellektuaalsele pinevusele tasakaaluks sensoorset ja füüsilist ärgitust. Sellise keskkonna loomiseks on näitusele kaasatud prantsuse kollektiivi (LA)HORDE ja USAst pärit kunstniku Jacolby Satterwhite’i videoteosed, kus on esil koreograafilise eneseväljenduse energia ja sugestiivsed helitaustad. Türgi kunstnik Cevdet Erek loob EKKMi hoone estakaadi kohaspetsiifilise heliinstallatsiooni ja Rumeeniast pärit kunstnik Adrian Kiss paigutab mastaapsed nahksed ja metalsed skulptuurid suhtesse maja arhitektuuriga. Eesti kunstnik Mihkel Maripuu kombineerib näitusel uusi digitaal-sünteetilisi maale sarnasel meetodil valminud vanema seeriaga ja rootsi kunstnik Hanna Antonsson esitleb hapraid kineetilisi skulptuure. Tarbekunsti traditsioonist välja murdvad objektid mehhiko disainerilt ja kunstnikult Bárbara Sánchez-Kane’ilt ning eesti kunstnikult Darja Popolitovalt loovad nägemusi inimkeha transformatsioonivõimest rõivaste ja ehete toel.

Näituse võrdväärse osana ühel õhtul etenduv iiri koreograafi Oona Doherty tantsulavastus „Hope Hunt” on ka EKKMi uue performance’i- ja etenduskunstiprogrammi avalöök. Etendus toimub 13. mail koostöös Tallinna Kultuurikatlaga sealses katelde saalis.

Samal õhtul enne etendust leiab näitusel aset Bárbara Sánchez-Kane’i teose performatiivne aktiveerimine koostöös etenduskunstnik Maria Metsaluga. Performatiivset aktiveerimist saab näha ka näituse viimasel päeval, 2. juunil.

Avamise ajakava 5. aprillil (näitus avatud kl 22.00ni):

17.00 Kuraatorituur koos näitusel osalevate kunstnikega (inglise keeles)
18.00 Avamine
19.00 DJ vaatab jooksvalt
22.00 Coverboy
23.00 Mihkel Maripuu

Laupäeval, 6. aprillil kl 14.00–18.00 on näituse publikuprogrammi raames EKKM-i baaris võimalik kohtuda kuraator Evelyn Raudsepaga. Tegu on uue formaadiga, kus publikule antakse vabamas vormis võimalus näituse tegijatega kohtuda ja näituseteemalistesse pikematesse arutlustesse langeda.

Lisaks näituse avamispäeva kuraatorituurile toimuvad näitusel giidituurid nagu varemgi, muuseumipühapäevadel ehk 7. aprillil, 5. mail ja 2. juunil. Muuseumiööd 18. mail saadab lisaks näitusetuuridele ka eriprogramm. Rohkem infot publikuürituste kohta ilmub jooksvalt.

Näitus „Päästik” on avatud K–P (12.00–19.00) kuni 2. juunini 2024.

Näitust toetavad: Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, Prantsuse Instituut Eestis, British Council, SAHA Association, Goethe Institut, AkzoNobel, Põhjamaade kultuuri mobiilsusprogramm.