Videokunstiõhtu “Obscene West. Naglis”

Videokunstiõhtu “Obscene West. Naglis” (nime saanud 90ndate aastate Leedu geikogukonna ajakirja järgi) on pühendatud queer-kultuurile ja selle ilmingutele Leedus ja naaberriikides – Eestis ja Lätis. Naglis rubriik keskendub queer-kunstnike praktikatele ja nende teoste sotsiaalsele kontekstile möödunud sajandi lõpus.

Videoprogramm on pühendatud 90ndate ja 00ndate aastate kunstiteostele või filmitud videomaterjalidele (telearhiivid), mis analüüsivad probleeme, mis on seotud vaadetega queer-kultuurile, LGBTQ-inimeste eneseväljendusele ja ühiskondlikule segadusele tolleaegsetes postsovetlikes riikides. Laiemalt keskendub programm soolisele võrdõiguslikkusele ja feministlikele lähenemisviisidele videokunstis.

“Obscene West. Naglis” visandab kolme toona vastloodud rahvusriigi sotsiaalset maastikku ja nende polariseeritud suhteid soo kultuurilise ja sotsiaalse rolli suhtes. Programm toob esile küsimused sellest, kuidas need lood ja suhted resoneeruvad globaalsete arengute trajektooridega ja kuidas me saame neid tänapäeval vahendada.

Ajakava 29. september

Kell 18.00. Ingliskeelne giidituur näitusel “Raudmehed“.

kell 19.00 videoprogramm:
Anna-Stina Treumund (EST) “Emad”, 2008, 8 min, eesti keeles, ingliskeelsete subtiitritega.
Anna-Stina Treumund “Loser”, 2011, 1 min, inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega.
Mark Raidpere (EST) “Shifting focus”, 2005, 9 min 27s, eesti keeles, ingliskeelsete subtiitritega.
Laura Stasiulytė (LT) “From the Life of Young Ladies”, 2001, 14 min, leedu ja inglise keeles.
Santa Lingevičiūtė (LT) “And Death Shall Shall Have No Dominion”, 2008, 4 min 34 s, inglise keeles.
Arta Biseniece (LV) “I love you”, 1992, 2 min 35 s, inglise keeles.
Dace Džeriņa (LV) “Liberation”, 2002, 12 min.

EKKM ja Maria Helen Känd tänavad kaaskuraatoreid Agnė Bagdžiūnaitė (Kaunase kunstnike maja) ja Andra Silapetere (Läti Kaasaegse Kunsti Keskus) uurimistöö ja koostöö eest. Samuti täname kunstnikke ja nende perekondi, kes aitasid meil töid kokku koguda.

Projekti “Obscene West. Naglis” korraldab Kaunase Kunstnike Maja (Leedu) ja seda rahastab Leedu Kultuurinõukogu.