Köler Prize 2013 Grand Prix ja publikhääletuse võitis Jaanus Samma

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi

pressiteade:

25.05.2013

Köler Prize 2013 Grand Prix ja publikhääletuse võitis Jaanus Samma.

Nii nagu eelmiselgi aastal langesid žürii ja publiku eelistused kokku ning mõlemad auhinnad pälvis üks kunstnik. Reedel, 24. mail EKKMis toimunud galal pärjati nii 5000-eurose peapreemia kui ka 1000-eurose publikupreemia võitjaks Jaanus Samma. Kunstnik viis koju mõlemad Anneli Tammiku ja Ketli Tiitsare kujundanud auhinnad.

Peapreemia nagu Köler Prize`il tavaks, otsustab rahvusvaheline žürii kuhu sel aastal kuulusid: žürii esimees, Kunsthalle Lissabon direktor Luis Silva, Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskuse kuraator Virginia Januskeviciute, HIAPi kuraator ning platvormi ”Perpetuum Mobile” asutaja Marita Muukkonen Helsinkist, Napoli Donna Regina Kaasaegse Kunsti Muuseumi kuraator Eugenio Viola ning Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumi kunstinõunik ning endine Kumu kunstimuuseumi kuraator Maria-Kristiina Soomre.

Žürii sõnastas oma põhjendused järgmiselt: ”Auhind läheb Jaanus Sammale hooliva ja hingestatud teemakäsitluse, intellektuaalse uurimuse ja kunstilise praktika tervikliku ühendamise ning kütkestava kujundiloome ja eelkõige sellest sügavamale jõudmise eest. Samma tuletab meile jätkuvalt meelde, et kunst peab seisab ühisonnas erinevuste jätkuva võimalikkuse eest. Tema looming avab isikupäraselt ja põhjalikult avaliku välja ning homoseksuaalsuse muutuvaid suhteid. Oma viimases teoses julgustab ta meid ümber mõtestama enese üle kontrolli taastamise mõistet.”

Köler Prize on auhind, mis põhineb erakapitalil. Juba kolmandat asta järjest paneb peaauhinna välja logistikafirma Smarten Logistics ning puibnlikupreemiat toetab käesoleval aastal SALTO arhitektuuribüroo.

Köler Prize`i nominentide näitust EKKMis saab vaadata veel kuni 16. juunini T-P 13-19

pressiteate koostas:

Anders Härm

EKKMi juhatuse liige

tel: 50 84570

anders@ekkm.ee