Lõputeraapia

Pühapäeval, 4. juunil on EKKMis viimast päeva avatud Tanel Randeri kureeritud rahvusvaheline näitus Hüvasti, Ida! Hüvasti, Narcissus!. Näitus keskendub Ida-Euroopale kui kollektiivsele teadvusele, mis on kaassõltuvuslikus suhtes nartsissistliku väärkohtlejaga – agressorriigi Venemaaga.

Lõpuüritusel otsime võimalusi sellest traumaseisundist paranemiseks ning trauma edasikandumise peatamiseks.

Näituse lõpetamiseks eemaldab EKKM katuselt IDA sildi, mis paigaldati sinna 2017. aastal Kirill Tulini näituseprojekti raames pärast seda, kui sarnase tähendusega silt OST (saksa keeles IDA) eemaldati Berliinis Volksbühne teatri katuselt. EKKMi hoone on olnud justkui pjedestaaliks sellele Ida-Euroopa sümbolile, mis praegu on peidetud kunstnik Sigrid Viiri teosest vormunud sõna „hol-IDA-y“ sisse. IDA eemaldamisel jäävad katusele alles Sigrid Viiri lisatud tähed, mis moodustavad sõna “hol__y”.

Näituse kuraator on kirjutatud sellest teose dekonstruktsioonist kui „püha tühiku“ tekkimisest, mis jääb alles pärast Ida-Euroopa identiteedist loobumist, möönates, et midagi tuleb tahes tahtmata sinna asemele.
Finissage’il arutleme, kuidas täita tühimikku? Või kui Ida kogemus endiselt painab, siis kuidas selle identiteediga edasi elada?

KAVA:
Giidituurid kolmes keeles: 15:00 (RU), 16:00 (EN), 17:00 (ET)
18.00–19.30 Kuraator Tanel Randeri vestlus psühhoanalüütik Ants Parktaliga, milles analüüsitakse, kas ja kuidas on võimalik loobuda ja paraneda kollektiivsest traumast ja nartsissismist.
Terve aja vältel: Kristallide lõhkumise võimalus emotsioonide vabastamiseks ja väljendamiseks, kas enda kaasa võetud või kohapeal saadavate nõudega. Kaitsevahendid saadaval.

Osalevad kunstnikud: Svitlana Biedarieva (Ukraina/Mehhiko), Elo Liiv (Eesti), Holger Loodus (Eesti), Kateryna Lysovenko (Ukraina/Austria), Paulina Pukytė (Leedu/Inglismaa), Aliaxey Talstou (Valgevene/Saksamaa), Kirill Tulin (Ida/Lääs)
Toetajad: Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet