17. juulil raamatu “Kolm isamaalist kõnet” esitlus ja näituse “Must maja” filmiprogramm

NELJAPÄEV, 17. juuli
EKKMis

Kell 13.00 saab vaadata näitust “Must maja. Märkmeid arhitektuurist”


Kell 19.00 kirjastus ;paranoia esitleb: Anders Härmi tekstikogumiku “KOLM ISAMAALIST KÕNET” esmaesitlus Tallinnas. Raamat sisaldab kolme loeng performance’i teksti aastatest 2002-2012. Ühtlasi tähistatakse ka autori 37. sünnipäeva

Kell 20.00 näituse “Must maja” filmiprogrammis: Marko Raat, Andres Kurg & Hanno Soans “STONE TOUR”, 1999, 20’ & Marko Raat & Andres Kurg “ESTEETILISTEL PÕHJUSTEL”, 1999, 29‘ (Aasta Film 1999) Skriiningule järgneb vestlus autoritega

Stone Tour, 1999

filmi tegid: Marko Raat, Andres Kurg, Hanno Soans Film algab stseeniga, kuidas giid Andres Kurg võtab sadamas vastu gruppi kruiisituriste Ameerika Ühendriikidest, et viia nad Tallinna ekskursioonile. Kuid üsna pea saab selgeks, et giidil on üsna obsessiivne, võiks isegi öelda, et perversne suhe teatud tüüpi kivisse ja teatud tüüpi majadesse – nimelt paekivisse ja sellest tehtud majadesse. 1992. aastast eesti rahvuskiviks kuulutatud kivimi ümber ehitab giid terve universumi, kus segunevad fiktsioon ja ajaloolised faktid ning turistidel jääb päris kummaline mulje siin elavast kivi-fanaatilisest rahvast.

Esteetilistel põhjustel, 1999

Stsenarist, režissöör ja kaasprodutsent Marko Raat kunstiajaloolane Andres Kurg kaamera: Marko Raat ja Claus Villebro produtsent Karl Jensen montaaž: Marko Raat, Mikael Andersen ja Lauri Laasik heli: Marko Raat ja Mikael Andersen muusika: “Borax” (We Can’t Be Too Loud, Heaven, 1999) stsenaariumi konsultant Susanne Lund. Video mini DV, 28 min, värviline. © DDV/Taani ja Marko Raat, 1999.

“Esteetilisel põhjustel” on sajandivahetusel ka aasta parimaks filmiks valitud linateos, mis nii nagu “Stone Tourgi” valmis kunstiajaloolase Andres Kure ja filmirežissöör Marko Raadi koostöös. Andres Kurg on filmis kunstiajaloolane, kellele meeldib Taani arhitektuur, eriti 1950-60ndate modernism ning kes tahaks üksnes seetõttu sinna ka elama asuda. Kuidas reageerib Taani ühiskond ja bürokraatia, kui potentsiaalsel immigrandil on ainult esteetilised motiivid?

Kell 22.00 Viva la Kelder. Kõik üritusel osalenud saavad jääda tasuta peole