Prosu(u)mer. Tallinna Fotokuu ’15

Kunstnikud

Avamine: neljapäeval, 17.09 kell 19 – 21

Tallinna Fotokuu ’15 keskne näitus Prosu(u)mer EKKM-s avab vastastikku parasiteerivaid suhteid tootjate ja tarbijate vahel ning harutab lahti autori ja kasutaja segunenud rolle.

Futuroloog Alvin Toffler leiutas prosuumeri (ingl k prosumer) mõiste 1980ndal aastal, et kirjeldada “proaktiivset tarbijat”, kes osaleb kaupade disainis ja tootmises. Majandusteoorias ning turunduses on prosuumeri kontseptsiooni hiljem rakendatud erinevatel eesmärkidel – näiteks püüdes lahendada tööjõu võõrandumise probleemi või siis otsides kasumlikumaid turu segmenteerimise võtteid.

Samal ajal jäävad postmodernsed ideed jagatud autorlusest ning laenatud autentsusest jõuetuks meie igatsuse ees originaalse ja uue järele – iha, mida järjekindlalt stimuleerivad turujõud.

Astudes ajutiselt kuraatori rolli, kutsub kunstnik David Raymond Conroy analüüsima prosuumeri positsiooni ajal, mil kunstnikud töötavad iseenda suhtekorraldajatena, kirjutades rahataotlusi ja uuendades oma profiile sotsiaalmeedia kanalites; aga ühtlasi ka iseenda sponsoritena, finantseerides oma kunstipraktikat muust tööst teenitava palgaga.

Osana kunstibiennaali programmist leiab Prosu(u)mer aset Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis, mis sündis mitteametliku projektiruumina, kaaperdas olematu asutuse uhke nime ja pani end aja jooksul ise institutsioonina maksma. Koondades kunstiteoseid, objekte ja popkultuuri nähtusi, toob näitus esile aspiratsiooni ja ära kasutamise, imetluse ja kriitika ahelaid, mis kultuuriloomet ja –tarbimist alati seovad.

Prosu(u)mer on osa Tallinna Fotokuu programmist. Fotokuu on kunstnike algatusel sündinud kaasaegse kunsti biennaal. Tallinna Fotokuu ’15 kunstiline juht on Kristel Raesaar.

Fotokuu põhiprogrammis on veel näitused Tallinna Kunstihoones, Kunstihoone galeriis, Tartu Kunstimuuseumis ja Tartu Kunstimajas. Kuues Eesti Fotokunstimess toimub 2. – 4. oktoobrini Telliskivi Loomelinnakus, VIP avamisega 1. oktoobri õhtul.

Tänud: Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, EKA fotograafia, EKKM, Marten Esko, Jaan Evart, AS Folger Art, Hasartmängumaksu Nõukogu, Anders Härm, Jan Mot, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, Liis Kalmet, Greta Koppel, Sandra Kosorotova, KUNST.EE, Laura Kuusk, Kadri Laas, Marko Laimre, Leho Laja, Lugemik, Darja Nikitina, Norden, Norman Orro, Tõnu Pekk, Positiiv, QP Trükikoda OÜ, Soome Instituut Eestis, Pire Sova, Johannes Säre, Temnikova & Kasela Galerii, Uber, Daniel Vaarik, Õllenaut, Yossi Milo

_

Lisainfo:

Kristel Raesaar

Tallinna Fotokuu kunstiline juht

kristel.raesaar@fotokuu.ee

+3725025770