Kui ütled, et kuulume valgusesse, kuulume äikesesse. Tallinna Fotokuu’19

Kunstnikud

Kuraator

Näituse eelsündmusena toimub 6. septembril kell 16:00 arutelu kuraatori, kunstnike ja uurijate vahel. Näitus avatakse 6. septembril kell 18:00. Avamisel mängib plaate Triin Niinemets.

Biennaali avamist tähistatakse kell 21:00 EKKMis algava peo ja ansambel Seltskond Pargis „6 Pala Öisest Pealinnast” Tallinna esitluskontserdiga. Pärast kontserti asuvad plaadimängijate taha Kristopher Luigend, Roma Vjazemski, Luurel Varas, Sammalhabe, Niehkna. – Sündmus Facebook’is

Tallinna Fotokuu kaasaegse kunsti biennaali rahvusvahelise avanäituse lähtepunktiks on küsimus, kuidas kliimakaose põhjustatud psühholoogilised reaktsioonid avaldavad poliitikale reaalset mõju. Näitus toob vaatajani fiktsionaalse uurimuse omamise ja kuulumise ideede kohta just seoses maaga.

Lähikümnenditel on valdavalt soovitud end füüsilistest paikadest lahti siduda ja globaliseeruvasse maailma kuuluda, kliimakriis on aga konkreetsesse paika kuulumise idee jälle aktuaalseks muutnud. Nende ideede kõrvutamine annab võimaluse vaadelda, kuidas erinevad kujutised – maailmast, rahvusriigist, külast, perekonnast – mõjutavad seda, mille eest hoolitsemist inimene oma vastutusena tajub.

Näituse pealkiri on laenatud 1985. aasta Pat Benatari poplaulu “We belong” (“Me kuulume”) sõnadest. Mõned kuud pärast seda, kui “We Belong” jõudis läänemaailma poppedetabelite tippu, kuulutas Mihhail Gorbatšov välja perestroika, pärast mida hakkasid eestlased avalikult Nõukogude Liitu kuulumise vastu meelt avaldama ning protestina alguse saanud keskkonnateadlik liikumine panustas olulisel määral ka Eesti iseseisvuse taastamisse. Lähtudes nii rahvusvahelistest kui kohalikest uurimustest, käsitleb näitus tõusuteel oleva rahvusluse ja keskkonnateemade vahelist suhet.

Näituse trükise leiad siit.

Uurimistöösse panustasid: Marika Agu ja Francisco Martinez, Konstantinos Doumpenidis, Tanel Rander.

Näituse kujundus: Kaisa Sööt.

Graafiline disain: Jaan Evart ja Ott Kagovere.

Toetajad: Briti Nõukogu, Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Kuninglik Norra Saatkond.

__________

Heidi Ballet on Belgia päritolu Berliinis elav ja töötav Hiina uuringute taustaga kuraator. Oma kuraatoripraktikas tegeleb ta ookeanide kui eripäraste territooriumite uurimisega. 2018. aastal oli ta Belgia rannikul toimuva Beauforti triennaali kuraator. 2017. aastal oli Ballet koos Milena Hoegsbergiga Põhja-Norras toimunud kohaspetsiifilise Lofoteni biennaali (LIAF) pealkirjaga „I Taste the Future“ kaaskuraator, mille keskmes olid uued ökoloogiad. 2016. aastal kureeris ta näituseseeria „Our Ocean, Your Horizon“ Pariisis asuva Jeu de Paume’i Satellite’i programmi ja Bordeaux’s asuva CAPC muuseumi jaoks. Aastatel 2012–2015 töötas Ballet Taipei biennaali (2012) kuraatoriassistendina ning Berliinis Haus der Kulturen der Weltis (2013–2015). Enne Berliini kolimist oli ta aastatel 2008–2012 Jan Moti galerii juhataja. Ta on kirjutanud ajakirjadesse Mousse Magazine, Randian ja Art Papers.

Pildil: Jonathas de Andrade, kaader videost „O Peixe” (Kala), 2016. Kunstniku ning Galeria Vermelho (São Paolo) loal.