Köler Prize 2015. Nominentide näitus

Kunstnikud

Köler Prize 2015.

Nominentide näitus

kunstnikud:

Kristiina Hansen, Edith Karlson, Tanel Rander, Anu Vahtra, Ivar Veermäe

Näituse avamine REEDEL, 24. aprillil kell 18.00 – 21.00

Näitus on avatud 25.04.–14.06

Köler Prize on 2011. aastal Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi poolt asutatud kunstiauhind, mille eesmärgiks on populariseerida kaasaegset kunsti ning tõsta esile kohalikul kunstiväljal olulisi kunstnikke ja rühmitusi. Igal aastal nomineeritakse Köler Prize’ile viis eesti päritolu või Eestis alaliselt resideerivat kunstnikku või kunstirühmitust viimase kolme aasta loomingu põhjal. 2015. aasta Köler Prize’i nominentideks on Kristiina Hansen, Edith Karlson, Tanel Rander, Anu Vahtra, Ivar Veermäe.

Kunstnikud esitavad omal valikul näitusele kaks teost – ühe juba varem eksponeeritud, soovitavalt viimase kolme aasta loomingust, mida võiks ka teatud mõttes pidada kunstniku loomingut defineerivaks teoseks, ning teise spetsiaalselt Köler Prize’ile valminud või Eestis varem eksponeerimata, uue teose. Köler Prize’i võitja valib rahvusvaheline žürii näitusel esitatud tööde ning kunstnike portfoolio põhjal. Žüriisse kuuluvad: briti päritolu kuraator Annie Fletcher, Eindhoveni Van Abbemuseumi näituste kuraator ja DeAppeli kuraatoriprogrammi juhendaja; Kestutis Kuizinas, Vilniuse Kaasaegse Kunsti keskuse juhataja; Solvita Krese, Läti Kaasaegse Kunsti keskuse juhataja; Karin Laansoo, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse direktor ja Max Ryynänen, soome teoreetik, Aalto Ülikooli Visuaalse Kultuuri ja Kaasaegse Kunsti Magistriprogrammi juht.

Ka publikul on näitusel võimalik valida oma lemmik. Publikuhääletus kestab kuni 28. Maini. Nii peaauhind kui ka publikuauhind kuulutatakse välja galal, mis toimub reedel, 29. mail. Seejärel jääb näitus veel mõneks nädalaks lahti.

Nominentide näitus võimaldab korraga esile tõsta rohkem kunstnikke kui üksnes auhinnasaaja. See on ka EKKMi poolne soovitus, et edaspidi just nende kunstnike loomingut ja käekäiku tähelepanelikumalt jälgida. Näitusega kaasneb nii kataloog (toimetaja Anneli Porri, kujundaja Indrek Sirkel) kui ka nominentide loomingut tutvustav dok. film “Ekraaniproovid Köler Prize`ile 2015”. (filmi tegid Anders Härm, Reimo Võsa-Tangsoo, Raul Tõnurist ning Jevgeni Berežovski, inglise keelde tõlkis Pearu Helenurm). Filmi saab vaadata näitusesaalis või omandada DVD kujul kaasaandena kataloogi vahel. Laupäeval, 26. aprillil kell 22.40 ja esmaspäeval, 19. mail kell 21:30 näitab filmi ka ETV2.

Köler Prize’i teeb kohalikus kontekstis eriliseks kindlasti ka see, et preemiaga kaasneb nominentide näitus ning auhinnasaaja otsustatakse paljuski eduka esinemise põhjal sel näitusel. Väheoluline pole seik, et auhinnaraha paneb välja kunstisõbralik erakapital. Nii nagu ka eelnevatel aastatel toetab Köler Prize’i Smarten Logistics AS. Publikuauhinna paneb taaskord välja SALTO AB.

Käesoleval aastal antakse Köler Prize’i välja juba viiendat korda. 2011. aastal võitis peaauhinna Jevgeni Zolotko ning publikuauhinna Tõnis Saadoja. 2012. aastal võitis nii pea- kui ka publikupreemia Flo Kasearu. Žürii pidas samas erilise äramärkimise vääriliseks ka Marge Monko loomingut. 2013. aastal võitis peaauhinna ja publikupreemia Jaanus Samma ning 2014. aastal võitis peapreemia Jass Kaselaan ja publikupreemia Johannes Säre.

Pressiteate koostas

Anders Härm
EKKMi juhatuse liige

lisainfo:

Tel: 50 84 570

e-mail: anders@ekkm.ee

www.ekkm.ee

täname: Eesti Kultuurkapital, EV Kultuuriministeerium, Smarten Logistics, Salto AB, Lugemik, Valge Kuup, EKA Fotoosakond, Caparol, Orbital Vox, Penosil, Peri, KKEK, kino “Sõprus”, Raul Aav jpt.