Kiht kihi järel lahti riietab end lesest kivi. Tallinna Fotokuu’17

Kunstnikud

Kuraator

Avamine 22. september kell 18:00.

23. septembril kell 13:00 toimub näitusel ingliskeelne ringkäik kuraatori ja kunstnikega.

Näitus toimub EKKMi ülemistel korrustel.

Näitus on osa Tallinna Fotokuu ’17 kaasaegse kunsti biennaali põhiprogrammist.

Kas näitus on suuteline looma ajutist ala, kus meie jaoks tavaliselt reaalsust määravad reeglid – raskusjõud, aeg, põhjuslikkus ja mis veel – ei kehti enam harjumuspärasel viisil? Kas näitus suudab endasse voltides luua selliseid nihestusi, katkestusi, teise mõõtmesse viivaid ussiauke nagu kiviseina taga aurustuv heli, mille allikat on võimatu määrata; tuba, kus kehad on kaldu, kuigi kõik muu näib püsti seisvat; koridor, mis viib korraga eikuhugi ja kõikjale?

„Kiht kihi järel lahti riietab end lesest kivi” ei paku välja kindlat jutustust ega mõttekäiku, mida järgida. Oma loogikaga süsteem sünnib otse vaatajate silme ees, paitades meie kõrvu, tungides meile ninna ja puudutades meie nahka. Näitus kutsub külalisi sisenema oma ebamäärasesse tegevusliini, seda muutma ja looma. Nagu näitusele pealkirja andnud Stéphane Mallarmé luuletuses „Belgia sõpru meenutades”, kus Brugge kohal hõljuv udu kaotab järk-järgult majad ja sillad, imbub ka sellele näitusele pimestav meeleolu. Külastajad võivad leida paralleele EKKMi lookleva arhitektuuri, selle seintele kleepunud mõtete ja ämblikuvõrkudest rippuvate luuleliinide vahel. Hoone asustavad tundlikud teadvused, nihked süsteemis, kummitused masinas.

EKKMi, kunagise soojuselektrijaama abihoone betoonseintelt ja kivipindadelt koorudes kaob kindlustunne kiht kihi haaval. Voltides samaaegselt tagasi iseenda, leskede, kivide, rõivaste peale.

Toetajad: Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus, Eesti Fotokunstnike Ühendus, Leedu Vabariigi Suursaatkond, Rootsi Suursaatkond, iaspis.