Kaugete meelte kuma

Kunstnikud

Kuraator

Näituse avamine toimub 4. juunil kell 18:00

Näitust „Kaugete meelte kuma“ on vorminud viimase pooleteise aasta vältel toimunud muutused EKKMi sees ja ümber, samuti mõtisklused ühiskondlikust väärtustajust ning teemadest nagu kasinus, unarus ja hoolitsus. Mida mäletatakse, mis unustatakse ning mis saab kunstiajalukku kirjutatud?

Näitusemaja, mis on oma elu jooksul läbinud järjepidevalt parandustöid ja ruumilisi uuendusi, on sellele vaatamata väsinud ja pragunev. EKKMi füüsilised ja sümboolsed mõrad on omakorda aineseks ja elupaigaks kunstnike ideedele, külastajate mälestustele, töötajate ettepanekutele, rohkele tolmule ning majja unustatud esemelisele pärandile. 

See näitus on kasvamisest. Suureks kasvamisest, suuremaks kasvamisest, ümber kasvamisest. Muutus – miski kauge ja köitev – kumab õrnalt eemal, ent piisava keskendumise ja kannatlikkuse korral hakkab äratuntavamaks vormuma, kergelt selginema.

Näituse proloogina sündis eelmisel kevadel EKKMi aiamaa, võimaldades selle abil läbi mõelda näitusemaja laiem ruumikasutus. Soov avada seni praktilise ja/või kunstilise kasutuseta alad on EKKMile seda enam oluline, et hoonet ümbritsenud Kultuurikilomeetri servas paiknenud kuurid hiljuti lammutati. Kaotatud abiruumide tõttu muutunud olud on vaid hetkeline kitsikus, ulatades käe järgmistele muutustele.

Näitusega kaasneb samanimeline eesti- ja inglisekeelne trükis, mille on kirjastanud EKKM ja Lugemik.


Näitust saadavad tuurid eesti, vene ja inglise keeles.

Kuraatori assistent: Anna-Liisa Purge
Graafiline disainer: Kersti Heile
Arhitektid: Laura Linsi & Roland Reemaa
Tehniline teostus: Dénes Farkas, Madis Kurss, Hans-Otto Ojaste, Kerli Praks, Taavi Suisalu, Johannes Säre
Haridusprogramm: Anna Kaarma, Liisa Kivi, Anastassia Langinen
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Muinsuskaitseamet, Tallinna linn, Akzo Nobel Baltics AS
Tänud: Marten Esko, Paul Kuimet, Indrek Sirkel, Elnara Taidre, Mari Vallikivi, Annika Üprus

Näituse “Kaugete meelte kuma” eestikeelne audiogiid SIIN