EKKM & Anu Vahtra @ Art Brussels

Kunstnik

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) osaleb 21.–24. aprillil Brüsseli kunstimessil Art Brussels koos Anu Vahtraga

EKKM esitleb Art Brussels 2016 kunstimessil Anu Vahtra kohaspetsiifilise installatsiooni 17,9° rekonstruktsiooni ja uustõlgendust. Installatsioon 17,9° valmis EKKMis algselt III Artishoki Biennaali kontekstis (kuraator Liisa Kaljula, 2012) ning teistkordselt näituse “Feeling Queezy?! / Kõhe tunne?!“ jaoks (kuraator Rebeka Põldsam, 2014).

Teos rakendab enda kasuks EKKMi kõige omapärasemat näituseruumi – 17,9-kraadise kalde all olevat estakaadi, mis juba oma olemuselt omab tugevat füüsilist kohalolu. Teos avaldub hetkel, mil vaataja satub vastamisi oma tajuga ruumist – olulisus ei peitu mitte ruumi keskel rippuval fotol kujutatu nägemises, vaid mõistmises, et teos ripub (näiliselt) ebaloomuliku nurga all. Tuues osa ülalmainitud keskkonnast 1:1 skaalas kunstimessi konteksti, võimaldame endale ja publikule kohaspetsiifilisuse edasisi tõlgendusvõimalusi ning tutvustame muuseumit selle ruumiliste iseärasuste kaudu.

Installatsiooni saadab koostöös kirjastusega Lugemik spetsiaalselt Art Brussels’i puhul välja antud trükis (kujundaja Indrek Sirkel), mis sisaldab arhitektuuriajaloolase ja kriitiku Ingrid Ruudi poolt kirjutatud installatsiooni tausta avavat esseed.

Kunstimessiga paralleelselt toimub laiem Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse (EKKAK) poolt koordineeritud Eesti kaasaegset kunsti tutvustav programm ning rahvusvahelisel kunstipublikul on Brüsselis võimalus tutvuda mitmete varasemate Köler Prize’i nominentide ja laureaatide loominguga: Flo Kasearu ja Visible Solutions OÜ (Temnikova & Kasela galerii Art Brussels kunstimessil), Marge Monko (Ani Molnár galerii Art Brussels kunstimessil ja kirjastus Lugemik Poppositions alternatiivsel kunstimessil), Paul Kuimet (isikunäitus kaasaegse fotograafia keskuses Contretype).

Anu Vahtra on Eesti noorema põlvkonna silmapaistev kunstnik, kelle autoripositsioon seisneb kohaspetsiifilisuse ja ruumi olemusele orienteeritud problemaatikaga tegelemises ning selle loovas artikuleerimises. Tema installatsioonid, mis sageli toetuvad fotograafiale, lähtuvad ümbritsevast ruumisituatsioonist ning samas haaravad ruumi endasse, muutes selle nii teose sisuks kui vormiks. Anu Vahtra on Lugemiku kirjastuse ja raamatupoe üks asutajatest ning Köler Prize 2015 grand prix laureaat. Anu Vahtrat esindab Chimera-Project galerii (Budapest, Ungari).

EKKMi osalemist Art Brussels’il toetavad: EV Kultuuriministeerium, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus, Euroopa Regionaalarengu Fond, Riigikantselei, Eesti Kultuurkapital, Draka Keila Cabels AS, Lugemik

Täname: Dénes Farkas, Kadri Villand, Mihkel Säre, Raivo Väliste, Raivo Plado, Tanel Ats

Art Brussels 2016

Tour & Taxis

Avenue du Port 86c, Brüssel

www.artbrussels.com

EKKM boksis F5

Preview: 21. aprill, 11.00–17.00

Avamine: 21. aprill, 17.00–22.00

Avatud: 22.–24. aprill, 11.00–19.00

info@ekkm.ee

www.anuvahtra.com

www.chimera-project.com