@Beursschouwburg, Brüssel / “Shapes and Distances”

Kunstnik

Kuraator

Ingel Vaikla isikunäituse “Shapes and Distances” avamine Beursschouwburgis toimub 7. veebruaril kell 19:00.

Näitust laiendavad kaks publikusündmust:
8. veebruaril kell 17:00 – kuraatori ja kunstniku tuur, inglise keeles
18. märtsil kell 20:30 – Ingel Vaikla kureeritud kunstnikefilmide programmi linastus ja sellele järgnev vestlus Alicja Melzackaga. Inglise keeles.

“Shapes and Distances” on Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) ja Beursschouwburgi koostööprojekt, mille on kureerinud Laura Toots. Näitus on mõtteline jätk 2018. aastal EKKMis toimunud Ingel Vaikla isikunäitusele “Sinust on saanud see ruum”.

Oma esimesel isikunäitusel Belgias lähtub filmitegija ja visuaalkunstnik Ingel Vaikla topeltsärituse ideest – ta asetab üksteise peale kujundeid minevikust ja tulevikust kui ka ideid olla korraga kodus ning kaugel eemal. Kunstnik koondab kokku nii eelmisel aastal filmitud materjali kui ka Ukraina arhiividest leitud foto- ja videosalvestisi Slavutõtšist – kõige viimasest linnast, mille Nõukogude Liit 1986. aastal ehitas. Materjali kõrvutamisega küsib Vaikla, kuidas meie subjektiivsed ja kollektiivsed identiteedid kujunevad ning materialiseeruvad (seda nii filmis, poliitikas kui ka arhitektuuris).

Vaikla on filminud noori linnaelanikke pidevas liikumises, avastamas ja taasavastamas oma kodu füüsiliste pingutuste kaudu – mänguväljakute konstruktsioonide kui ka elamurajoonide arhitektuuriga alatasa “rinda pistes”. Kõikide peategelaste – uudishimulike noorte kui ka teismeliseeas linna enda – karakterid kutsuvad ka vaatajat hoidma tasakaalu aja ja ruumi piiril liikudes, et aeg-ajalt nende endi kombel läbida erisugusteid kohti, ajastukihte, kogemusi ning ka ekraane näitusel.

Näitust saadab samanimeline trükis, mida on võimalik osta Lugemiku raamatupoest. Tekstide autorid on Alicja Melzacka ja Laura Toots. Tükise on kujundanud Jaan Evart ja Ott Kagovere  ning kirjastanud EKKM koos Beursschouwburgi ja Lugemikuga.

Näituse stsenograafia: Gauthier Oushoorn

Toetajad: Eesti Vabariigi Suursaatkond Brüsselis, FOKU – Fotokunstnike Ühendus, Kultuuriministeerium

Tänud: Yevgeniy Abdulaevich, Yaroslav Fedchenko, Margarita Gasanova, Victoria Gonzalez-Figueras, Bogdan Grabovskiy, Roman Grabovskiy, HISK, Yuriy Kalenskiy, Dmytrii Korchak, Pasha Kozachenko, Simonluca Laitempergher, Alicja Melzacka, Anastasia Obumova, Mathijs Poppe, Olha Kopylova and Valentin Pravosud, Jasper Rigole, Aryna Starovoitova, Lennert De Taeye, Achiel Van den Abeele

Lisainfo:
Laura Toots, kuraator
laura@ekkm.ee
mob: +372 5117 886

Beursschouwburg
Auguste Ortsstraat 20-28, Brüssel
beursschouwburg.be
Näitus avatud: K–L 12:00–18:00