EKKMi KOLLEKTSIOON

SUPERFLEX, „Non-alcoholic Vodka“, 2006.

SUPERFLEX

„Non-alcoholic Vodka“, 2006

Üks pudel alkoholivaba viina.

KUMU kunstimuuseumi avanäitusel „Skaalanihe – Skulptuur avatud mänguväljal” 2006. aasta sügisel osales ka tuntud taani kunstirühmitus SUPERFLEX projektiga „Non-alcoholic Vodka”. Alkoholivaba viin maitseb nagu viin aga ei sisalda alkoholi. Teos kommenteerib globaliseerumises kaduvat ainulaadsust – uue toote vajalik vastavus rahvusvahelistele turu nõuetele ja nõudmistele ning olelusvõitlus juba eksisteerivate brändidega seab tootele teatud raamistuse, millest väljapoole jäämine ei tule tootele kasuks. Alkoholivaba viin on hea näide sellest raamistusest väljaspool asuvast tootest.

KUMU toonane kaasaegse kunsti kuraator, ning ka eelnimetatud näituse üks organisaatoritest, Hanno Soans omistas näituselt ühe pudeli alkoholivaba viina ja annetas selle EKKMi kollektsiooni tingimusel, et EKKMi juhatuse liige Marco Laimre jätab NOKU klubis igavesti maksmata ühe pudeli alkoholivaba õlle eest. Tehing on seetõttu jätkuvalt lõpuni viimata kuna Laimrel ei ole õnnestunud maksmisest hoiduda.

Teose kaastekst SUPERFLEXi kodulehel:

„„Non-alcoholic Vodka” esmaesitlus toimus 2006. aastal näitusel „Skaalanihe – Skulptuur avatud mänguväljal”, Kumu Kunstimuuseumis, Tallinnas – muuseumis, mille lähinaabruses on üks linna suurimaid vene rahvusest asustusega piirkondi. Üle 25% Eesti rahvastikust on venelased, kellest enamus on jäänud kultuuriliste erinevuste tõttu ühiskonnast isoleerituks: nad ei räägi kohalikku keelt, nad on vähem haritud, neil on alkoholiprobleem jne. Näituse avamisel serveeris jooki alkoholivaba viina baar.”