EKKMi KOLLEKTSIOON

Johnson ja Johnson „Soundcheck", 2007.
Johnson ja Johnson „Soundcheck“, 2007
Johnson ja Johnson „Soundcheck“, 2007

Johnson ja Johnson

„Soundcheck“, 2007

2 skulptuuri, värvitud plastik, mõlemad ca. 150x170x200 cm

Kunstnikeduo Johnson ja Johnson (Indrek Köster ja Taavi Talve) kaheosaline skulptuur „Soundcheck tõstatab küsimuse paratamatult globaliseeruva Eesti ühiskonna rassi- ja rahvustundlikkusest. Teos koosneb kahest ära vahetatud nahavärviga stiliseeritud skulptuurist, millest üks kujutab negriidsete ja teine kaukaasia näojoontega mehepad. Kuigi sotsiaalselt stigmatiseerivad tunnused on vahetatud ühendab neid rahvuslik sümboolika, mis just kui küsiks, kuivõrd on eesti kultuur eestlase omand. „Soundcheck on heli kontroll, kuid siinkohal ei pruugi viga olla helis vaid publikus.

Skulptuuride grupp on autorite poolt EKKMi juurde deponeeritud, ning on üks vähestest kollektsiooni kuuluvatest töödest, mis on püsivalt eksponeeritud.

Teose autoritepoolne kaastekst näituselt „Skulptuur räägib: võim ja vabadus“:

„Kas mulgikuues piduline suudab alla neelata ukraina või vene koori esinemise laulupeol? Kas rukilille võib nööpauku torgata ka aafriklane? Kas välistööline võib ainult tööd teha või on kadakate vahel kusemine ja õllefestivalide pidamine eestlasele reserveeritud eraõigus vabal maal? Kas Eesti Energia akulmuleerunud kapitali väljavool Jordaania põlevkiviväljadele on Eesti Asi?

Soundcheck on kontrollsignaal lavalt saali. Kas saalist kostab vastu „tolerantne“ vaikimine, neonatside kisa või midagi muud sõltub juba publikust.“