EKKMi KOLLEKTSIOON

Anders Härm, „Be Drunk, Be Very, Very Drunk”, 2002-2006.

Anders Härm

„Be Drunk, Be Very, Very Drunk“, 2002-2006

loeng-performance`i dokumentatsioon,

teatrifestival Homo Novus, Riia, 2005

video 20’45”

„Be Drunk, Be Very, Very Drunk” räägib alkoholi ja filosoofia suhtest. Toetudes Deleuze’ile ja Guattarile seob Anders Härm (kontseptuaalseks) idioodiks saamise (becoming an Idiot) alkoholiga ning jõuab hiljem Guy Debord’ini, pidades situatsionistide internatsionaali esimeseks teadlikult purjus revolutsiooniks.  Loengu käigus tarbitav brändi muudab akadeemilise ettekanne irooniliseks inimkatseks, mis kombib aktsepteeritava ja mitteaktsepteeritava piire. Kriitika ei lange ainult akadeemilisusele vaid ka akadeemiale kui institutsioonile, mis toetub ülekasutatud kontseptsioonidele, lämmatades sellega loovust.

Performance’i dokumentatsioon on sündinud vahetuskaubana Läti Televisiooniga, kes enne performance´it nõudis lektorilt ettekandejärgset intervjuud. Härm nõustus tingimusel, et Läti Televisioon performance`i algusest peale salvestab. Salvestis jõudis lektorini kuid intervjuust loobuti.

Performance leidis aastatel 2002 – 2006 aset mitmetel festivalidel, näiteks Baltoscandal Rakveres, HOMO NOVUS Riias, SPIELART Münchenis ja Theatergarasjen Bergenis, kus toimus ka performance’i viimne ettekanne. Ettekannet saadavad neli Norra performance’i grupi Baktruppen joomalaulu, millest viimase, “Why do I cry for you?”, lüürikast on laenatud performance’i pealkiri.

Anders Härmi loeng-performance`i dokumentatsioon on EKKMi kollektsiooni omandatud ühe pooleliitrise pudeli „Napoleoni” brändi eest, mis kulus iga kord ettekande läbiviimiseks. Ettekande transkript on leitav Anders Härmi raamatus „Semionaudi päevaraamat” (2009).

Anders Härm: „Slavoj Žižeki raamatu „Kõõrdpilk” [Looking Awry] tagakaanel on tsitaat arvustusest, mis väidab, et Žižek teeb “filosoofiat stand-up komöödiana”. See seisukoht köitis mind, sest loenguga „Be drunk, be very, very drunk” üritasin ma saavutada vastupidist, teha stand-up komöödiat filosoofiana. Igatahes oli selle loengu alguspunktisks kutse osaleda surmtõsisele konverentsil surmtõsistele kunstiajaloolastele, filosoofidele, sotsioloogidele jne. See on kontekst, mis on täidetud viljatute ideede ja igavate kõnedega, mis ei suuda leida seost pärismaailmaga, kuigi nad väga üritavad.”

Meedia: „Anders Härm esitati sellel aastal Konrad Mäe nimelise maali aastapreemia kandidaadiks, kuid ta tagandas ennast, sest pole teinud ühtki maali. Hiljaaegu andis ta lubaduse enam mitte kunagi esineda enda purju joomise performance’iga „Be drunk, be very, very drunk”.” Postimees, 24.12.2005