OFF- season exhibition: Johannes Säre SPACECHANGES

Artist

JOHANNES SÄRE

”Spacechanges”

Nii nagu juba tavaks on saanud, alustab EKKM ka sel aastal näitusetegevust juba märtsi lõpus. Sel aastal toimub nn off-season projektina Johannes Säre personaalnäitus ”Spacechanges”. Näitus, mis avatakse Suurel Reedel ja jääb avatuks kaheks nädalaks, koosneb mastaapsetest installatsioonidest. Teosed on valminud EKKMi ruumiliste iseärasustega dialoogi pidades. Kunstnik kirjeldab oma näitust nii:

„Ma tahaksin suuta manipuleerida vaataja tajude ja ootustega. Kõige rohkem rõõmu pakuks mulle teadmine, et pärast teostega kohtumist tuleb vaatajal tõdeda – nähtu oli vastupidine sellele, mille nägemiseks rohkem või vähem valmis oldi. Siinkohal ei ole oluline, kas vaatajale meeldis mu töö või mitte. Minu tähelepanu on eelkõige koondunud näitusekülastaja jalgealuse piltlikule õõnestamisele. Kasvõi mõneks üürikeseks hetkeks, enne kui ta suudab tajud ümber häälestada teoste mõistmiseks vajalikule koodile. Pärast seda on uudsus kadunud ja ainulaadne hetk igaveseks möödunud.

Võib öelda, et enam kui pooled näitusel olevatest teostest mõjuvad ennekõike tajudele, mis ei ole tavaliselt seotud kunstinäituse külastamisega. Nende tajude unenäoline iseloom ja toimemehhanism kandub edasi ka tööde füüsilisse vormi, moodustades kollaaži tuttavast ja tundmatust. Nii nagu unenägudes tihti harjumuspäraste asjadega juhtub, omavad ka mu teosed reaalses ruumis absurdseid põhjuseid toimimiseks ja jaburaid struktuure eksisteerimiseks. Minu eesmärgiks ei ole võtta seisukohti ega uurida või analüüsida konkreetseid situatsioone ja vastasmõjusid. Ma tahan vaatajat pisut raputada ja anda talle võimalus tunda ennast tuttavas ja turvalises kehas ootamatult ning kordumatult.“

pressiteate koostas

Anders Härm

rohkem infot:

anders@ekkm.ee

tel: 5084570

www.ekkm.ee

NB! Näitus on avatud ka 31. märtsil

tänud: Eesti Kultuurkapital, Neeme Külm & Valge Kuup, Eesti Kunstnike Liit